Genel

ALMANYA’DA ALTINORDU RÜZGARI VE İZMİR U12 CUP

 

Altınordu Ankara Futbol Okulları Sorumlusu Yıldıray Kanat, Türk futbolunda yapılan yanlışları, Almanya izlenimlerini ve Avrupa futbol felsefesini anlattı. Altınordu Ankara Futbol Okulları Sorumlusu Yıldıray Kanat, Türk futbolunun en iyi altyapı modellerinden birisine sahip olan Altınordu’nun yakın zamanda yapmış olduğu Almanya kampı izlenimlerini ve onlarla bizim aramızdaki temel farklılıkları değerlendirdi.

Cengiz Ünder, Çağlar Söyüncü gibi yüzlerce yeteneği Türk futboluna kazandıran Altınordu kulübünün Ankara Futbol Okulları Sorumlusu Yıldıray Kanat, yakın zamanda U13 takımlarıyla gittikleri Almanya’da futbola bakış açısını anlattı. Kanat, “Altınordu U13 Takımımız, Almanya seyahatinde Schalke 04, Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen ve Fortuna Düsseldorf takımlarıyla yaptığı maçlarda 3 galibiyet ve 1 beraberlik aldı. Tesise girişten, görev tanımlarına her konuda bir plan program var. Kulüpler isimlerinde kuruluş tarihlerini yaşatıyor ve hepsi 125-130 yıllık kulüpler. İş disiplini ve kültürleri var ve başarı arkasından geliyor. Yıllık 200 milyon Euro gibi bir bütçeleri var. Düsseldorf Hermes bölgesine gittik ve bir Türk takımının misafiri olduk. Altyapıları inceleme fırsatı yakaladık. 14-15 yaşına kadar bir kuvvet antrenmanı yok, direnç bantlarıyla çalışılıyor ve antrenmanın içinde hep topa dokunma var. Her kulübün bulunduğu yere göre oluşturduğu bir felsefe var. En önemli kazanımımız her kulübün antrenörleri yıllık antrenman programlarını ve planlamasını, felsefesini ve bunları yapmak için kaynağın ne olduğunu bizlere aktardılar” dedi.

 

“ALMANYA’DA 6.LİG TAKIMININ BİLE TESİSİ VAR”

Yıldıray Kanat, Almanya’da her kulübün tesisi olduğunu, bizim Başkentimizde bile büyük bir tesis eksikliğinin olduğunun altını çizdi. Kanat, “Ankara’da 230 amatör takım var. Bu kadar kulüp nerede maçlarını oynuyor? Kulüplerin çokluğu iyi ama sen onlara ne verebiliyorsun? Altındağ, Yenimahalle, Sincan, Anıttepe, Mamak, Gölbaşı olmak üzere toplamda 6 saha bu yükü kaldıramaz. Antrenman yapacak yerleri de yok ayrıca? Halı sahalar sadece 1 saatliğine verebiliyor sahaları. Bu ortamda nasıl futbolcu yetişecek? Bir tane Arda Güler çıkıyor, o kardelen. Bunun sürekliliği önemli, Brezilya ve Hırvatistan futbolcu ihracatında ilk 2 sırada. Okul ve spor birlikte yürütülemediğinden sistem oluşamıyor, en üstten değil en alttan temelden verilen eğitimler önemli. Tekrar sayıları, antrenman dozajı ve kalitesi, yüklenme şiddeti, dinlenme süreci planlı değil bizim ülkemizde, ham madde var ama üretemiyorsun.

Örneğin, Almanya’da Fırtınaspor bir Türk ve semt takımı. Belediye yeşil alanları, parkları aynı anda spor alanına çevirmiş ve bir İtalyan takımıyla Fırtınaspor’un ortak kullandıkları sahaları var. Soyunma odaları, kafeleri var, etkinliklerini düzenleyebiliyorlar. Gün ve saatleri bölüşüyorlar ve 6. Lig’de mücadele eden bir kulübün bile tesisi var. Bizde futbol kültürü olmadığından Hırvatistan performansının yüzde 30’unu kullanarak Bursa’da 2-0 yenebiliyor bizi neden çünkü bir sistem ve kültür var. Hırvatistan 3,5 milyon nüfusa sahip ama son 6 Dünya ve 6 Avrupa kupasına katılım göstermiş. Liyakatlı bir sistemimiz yok” diye konuştu.

 

İZMİR U12 CUP’A AVRUPA’DAN YOĞUN İLGİ

Avrupa kulüpleri ve Türk kulüpleri arasındaki iş birliği, kaynaşma, görüş alışverişi konularında öncü organizasyon olarak bilinen İzmir U12 Cup heyecanı sona erdi. Kanat, Avrupa kulüplerinin merakla beklediği İzmir U12 Cup hakkında da bilgi verdi. Kanat, İzmir U12 Cup turnuvasına birçok ülkeden 72 takımın katılacağını söyledi. “Juventus’tan İnter’e, Manchester City’den Atletico Madrid’e kadar üst düzey Avrupa kulüpleri yer alacak. Ülkemizden 16 Süper Lig, İzmir’den kulüplerimiz, Altınordu kulübü olarak ise Altınordu Bursa ve Altınordu Ankara takımlarımız Altınordu Selection adıyla bulunacak. Altınordu Selection, Hatayspor ve Gaziantep FK takımlarımızın yerine katılım sağlayacak” derken, Altınordu kulübünün altyapıya verdiği önemin bir yansıması olan ve ülkemizin en kapsamlı altyapı turnuvası olan İzmir U12 Cup’da çeyrek final maçlarında Bayern Münih Atletic Bilbao’yu 2-0, Chelsea K Beerschot VA’yı 4-3, Köln Partizan’ı 4-2, Club Brugge ise Schalke’yi 2-0 ile geçti.

Yarı finalde ise Bayern Münih 1-0 Chelsea, FC Köln 2-3 Club Brugge skorları alındı ve finalin adı Bayern Münih – Club Brugge oldu. İzmir Altınordu İsmet Orhunbilges Tesisleri’nde oynanan mücadelelerde grup aşamasından son 16’ya kalan Fenerbahçe, K Beerschot VA’ya 7-6 mağlup olarak çeyrek final şansını yitirdi.

Similar Posts:

Loading

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir