VideoYouTube

Akademisyenliğe Giden Dikenli Yol

Türkiye’de lisans eğitiminin ardından akademisyenlik hedefiyle yüksek lisans ve doktora eğitimine başlayan on binlerce öğrenci uzun yıllar süren eğitim sürecinin yanında, maddi zorluklar ve araştırma görevlisi alımlarında her geçen gün biraz daha artan torpille de mücadele etmek durumunda kalıyor.
Türkiye’de her geçen gün biraz daha bozulan ekonomi ve yine gün geçtikçe artan döviz kurlarından en çok etkilenen kesimlerden biri de öğrenciler! Türkiye son yıllarda kişiye özel açılan araştırma görevlisi ilanlarıyla ve aile şirketine dönen üniversite haberleriyle çalkalanıyor.
Aile şirketine dönen üniversiteler ve torpilli alımlar skeç programlarına konu olurken gazete sayfalarında hemen her gün yeni bir torpil haberi görmek mümkün. Yıllardır göz göre göre emekleri çalınan öğrenciler ise sosyal medyada üzerinden sık sık bu duruma olan tepkilerini dile getiriyor. Akademide torpil, bir ülke gerçeği haline gelirken torpili olmayan binlerce öğrenci çareyi başka bir mesleğe yönelmekte veya yurt dışına gitmekte buluyor. Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezince yapılan araştırma sonucuna göre: En çok beyin göçü veren 24. ülke konumunda olan Türkiye’de, iyi eğitimli 100 gençten 59’u yurt dışına gidiyor; her 100 gençten 73’ü ise yurt dışına gitmek istiyor ve gidenlerin yüzde 78’i geri dönmek istemiyor.

Similar Posts:

Loading

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir